Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (80)
- (20)
- (9)
- (68)
- (75)
- (7)
- (36)
- (9)
- (1)
- (36)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (68)
- (38)
- (2)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (37)
- (82)
- (2)
- (45)
- (1)
- (7)
- (8)
- (15)
- (23)
- (114)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (46)
- (61)
- (94)
- (123)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (1)
- (34)
- (4)
- (94)
- (14)
- (2)
- (27)
- (28)
- (6)
- (15)
- (1)
- (14)
- (2)
- (18)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 10%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 10 to 20%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris IPG-well Welcome Pack
The NuPAGE Bis-Tris IPG-well Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents needed to begin using the XCell SureLock Mini-Cell for second-dimension separation in a 2D workflow.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cytiva Life Sciences™ DIGE Gels LF24
Large format precast 12.5% polyacrylamide gels with low fluorescent glass plates intended for 2D DIGE and 2D DIBE™.
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Welcome Pack, 10%
The NuPAGE Bis-Tris Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 10%, WedgeWell™ format
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack, Wedgewell format streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. NuPAGE Bis-Tris gels offer high-resolution separation while maintaining protein integrity in a neutral pH environment.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 10% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | XCell4 SureLock Midi-Cell |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ Novex™ 10%, Tris-Glycine, 1.0 mm, Midi Protein Gels, 12+2-well, w/adapters
Separation Range: 30 to 250 kd, Separation Type: Denaturing, Native, For Use With: XCell4 SureLock Midi, BioRad Criterion
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 16%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 16% |
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Empty Gel Cassettes with Combs, Midi, 20-well
Pour midi-sized gels with these empty pre-assembled, single-use plastic cassettes with combs
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 4 to 12%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Tetra Core Set and NuPAGE™ Bis-Tris 4-12% Gels Combos
The Tetra Electrophoresis Core Set and NuPAGE Bis-Tris 4-12% Combo includes the Tetra Electrophoresis primary and companion cores along with three boxes of NuPAGE Bis-Tris gels. Easily swap and run up to four NuPAGE gels in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank, achieving superior protein resolution and reproducibility.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Buffer | NuPAGE MES SDS Running Buffer, NuPAGE MOPS SDS Running Buffer |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Adapters | Tetra Electrophoresis Cores |
| Quantity | Tetra Core Set, 3 boxes of gels (30 gels) |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Electrophoresis Cores and Precast Protein Gels |
| Separation Type | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Separation of | Protein |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Resupply Pack, 4 to 12%, WedgeWell™ format
The Bolt Bis-Tris Plus Resupply Pack optimizes your protein separation workflow. This pack includes precast gels, running buffer, and protein ladders, enough for 100 gel runs.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • Bolt Bis-Tris Plus gels, 10 x 10 gels • Bolt MES Running Buffer (20X), 4 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 8 to 16%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8 to 16% |
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Welcome Pack, 10-20%
The Novex Tricine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tricine gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
MP Biomedicals™ Precast Gel Plus, Tris-Gly 15%
These precast polyacrylamide gels are suitable for both SDS-PAGE and Native-PAGE electrophoresis followed by gel staining or Western blotting.
| Buffer | MP Bio™ Ultra-Fast Running Buffer for SDS-PAGE |
|---|---|
| Separation Range | 10 to 100 kDa |
| Content And Storage | 4°C for 12 Months |
| Color | Clear |
| Quantity | 10 Cassettes |
| Concentration | 15% |
| For Use With (Application) | Gel Staining SDS-PAGE, Native-PAGE, Blue Native, Western Blot, Acrylamide, Tris-Glycine, Mini Gels, Electrophoresis |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 15% |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Precast Gel |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1 mm |
| Separation of | Peptides, Proteins |